מילון מושגים

 

מושגי יסוד- העקרונות המסורתיים של הרפואה הסינית.

הבסיס הפילוסופי והאבחנתי לכל שיטות הטיפול הידועות, משותף.שיטת האבחנה מבוססת על תשאול ובדיקה במגע, כמקובל בתחומים אחרים ברפואה הסינית וברפואה ככלל.

עקרונות הטיפול מתבססים על מודל רפואי ידוע שעיקריו להלן:(חשוב להבין שההסבר יתבצע בעזרת מושגים מתפורים בגלל מורכבות והיעדר טרמינולוגיה בסיסית בעולם הרפואה הסינית.)

יין ויאנג– הרפואה הסינית מבוססת על ההנחה שבטבע פועלים כוחות מנוגדים המשלימים זה את זה. לכוחות אילו קראו הסינים יין ויאנג.

יין- מיצג את האלמנטים החשוכים, עמוקים, פנימיים וקרים.

יאנג– מיצג את האלמנטים המוארים, גבוהים, חיצוניים וחמים.כל הפרה באיזון בין מערכות ייניות ליאנגיות בגוף עלול להביא למצב של מחלה.

QI= אנרגיה– האינטראקציה בין כוחות מנוגדים מולידה תנועה, או כוח מסוים הנקרא בסינית צ'י ומתורגם למושג "אנרגיה" במערב.

אנרגיה זו זורמת בערוצים משלה וכל עוד היא מאוזנת, הדבר מצביע על איזון בין היין ליאנג בגוף, כלומר על בריאות.

הפרת האיזון של הצ'י יכולה להתרחש במספר משורים:

חסר צ'י– במצב זה האנרגיה מדולדלת האדם נראה חלש וחסר חיוניות.

הצטברות/ עודף צ'י– במצב זה האנרגיה מדולדלת והאדם נראה חלש וחסר חיוניות.

סטגנציה/ תקיעות צ'י– המקביל לכיפוף צינור וחסימתו. תופעה זו באה לידי ביטוי הן במישורים הפיזיים (כמו עצירות, כאבים לפני מחזור או כאב ממוקד) ובמישורים נפשיים (כמו עקשנות, אבססיביות, דריכה במקום). האדם יכול לדכא כעסים ורגשות עד לגבול מסוים אך הוא מסתכן בהתפרצות חזקה יותר.

התמרדות צ'י– בעיה נוספת העלולה להתרחש בצינורות הצ'י (מרדיאנים) היא התמרדות צ'י, כלומר זרימה שלו בכיוון הפוך לטבעו. דוגמאות שכיחות לתופעה זו הן התעטשות, הקאות או כעסים. ופעה כזו עלולה להתרחש בנסיבות בהן אין עיגון של הצ'י בכיוון זרימתו הטבעי. הכוחות המעגנים הם הכוחות העמוקים והכבדים, כלומר המערכת היינית. "חסר במערכת היינית" עלול להוביל להתבטאות מוגזמת של המערכת העאנגית ולבוא לידי ביטויח בכעסים, התפרצויות וטיקים.

חסר דם- זו הפרעה נוספת המשתייכת לקטגוריה, אין הכוונה כאן לאנמיה אלא לאוסף של סימפטומים המזכירים תופעת האנמיה, כלומר: חיוורון, אי סבילות לקור, חסר ברק בעיניים, חולשה וסחרחורות, קול חלש ונטייה להיעלב.

לסיכום, המטפל מנתח את מקור הבעיה ופועל לפיה:בחסר צ'י יש למלא ולחזק. בעודף יש לפזר, בסטגנציה יש לפתוח את ערוץ האנרגיה ואילו בהתמרדות יש לווסת את כיוון זרימת הצ'י. עמרי כהן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *